Tri komponenty VoIP QoS
Blog > Článok
Dnešné podnikové siete poskytujú veľa služieb a plnia niekoľko dôležitých funkcií. Prechod od systémov založených na PSTN k technológiám založeným na IP má značný vplyv na podniky. Organizácie zistili, že inovácia prináša viac výhod ako len počiatočné úspory nákladov.
Aj keď sa hlas stal posledným prírastkom do siete, je dosť odlišný od iných typov údajov. VoIP je prenos v reálnom čase a ako taký je citlivý na oneskorenia alebo prerušenia. Každá dátová sieť trpí nejakou kombináciou oneskorenia a stratou paketov. Za normálnych okolností to nie je viditeľné a neovplyvňuje výkon aplikácii. Tieto faktory však ovplyvňujú hlasové hovory.
Napríklad preťaženie siete je bežným problémom väčšiny organizácií. Ak preťaženie presiahne určitú úroveň, pakety môžu byť prerušené. Nemusí to byť problém pre väčšinu dátových paketov (e-mail, otváranie dokumentov atď.), pretože ich možno znova odoslať. Strata paketov však ovplyvňuje hlasové hovory a používatelia si to môžu všimnúť vo forme chýbajúcich slov, ozvien a iných problémov.
Čo je QoS vo VoIP?
QoS (Quality of Service v preklade Kvalita služieb) je dôležitým konceptom v telefónnych systémoch VoIP. Je to myšlienka, že existuje spôsob, ako zaručiť, že hlasové hovory nebudú prerušené alebo oneskorené z dôvodu sieťových podmienok. Určité aspekty dátových sietí možno merať a kvantifikovať, ako napríklad miera chybovosti, časové oneskorenia atď. QoS je predovšetkým o minimalizácii akýchkoľvek potenciálnych problémov s dátovými paketmi a zabezpečení minimálnej úrovne kvality.
Komponenty VoIP QoS
Na implementáciu QoS vo vašej dátovej infraštruktúre existuje veľa komponentov. Zahŕňa správu preťaženia, klasifikáciu a označovanie paketov, monitorovanie a formovanie prevádzky, predchádzanie preťaženiu, efektívnosť prepojenia atď. Pozrime sa bližšie na niektoré zložky.
Predchádzanie preťaženiu a manažment
Preťaženie siete je realitou pre väčšinu organizácií. Jediný rozdiel spočíva v tom, koľko a ako často to vaša sieť zažíva. Predchádzanie preťaženiu je preventívne opatrenie, ale nie vždy funguje. Existuje niekoľko techník, ktoré môžete implementovať, aby ste zabránili preťaženiu a pripravili sieť na to, ako zvládnuť nedostatky, keď sa objavia. Mnohé z nich zahŕňajú prerušenie prenosu s nízkou prioritou v čase špičky, takže aplikácie v reálnom čase, ako hlasové volania nie sú tak ovplyvnené.
Účelom techník riadenia preťaženia je riadiť prenos počas preťaženia. Tradične boli spracovávané dátové pakety pomocou metódy FIFO, t. j. first in first out. Prvý paket, ktorý dosiahne konkrétny trasový bod, sa prenesie ako prvý na ďalšiu stanicu a tak ďalej. Je však zrejmé, že rovnakú metódu nemôžeme použiť pri pridávaní časovo citlivej premávky do prevádzky. Teraz sa používa veľa typov frontových metód, ako napríklad prioritné fronty, vážené fronty a tak ďalej.
Klasifikácia a označovanie dátových paketov
Klasifikácia a označovanie dátových paketov je dôležitou súčasťou QoS. Určité typy paketov alebo tokov môžete identifikovať ako dôležitejšie než iné. Predvolené označenie väčšiny údajov je nastavené na nízku hodnotu. Takže všetka komunikácia, ktorú označíte ako vysokú prioritu, bude mať automaticky prednosť v smerovačoch a iných sieťových bodoch. Existujú rôzne spôsoby označovania dátových paketov, aby ich sieťové zariadenie mohlo identifikovať a správne spracovávať prenos. Napríklad môžete nastaviť hlasové pakety na vysokú prioritu, aby prekážky a preťaženie nebránili prenosu.
Monitorovanie a formovanie
Techniky monitorovania a formovania sa implementujú skôr na tokoch premávky než na jednotlivých paketoch. Spravidla zahŕňa reguláciu prenosu, keď prekročí určitú hranicu. Môžete prerušiť, oneskoriť alebo čakať vo fronte, aby preťaženie nepreťažilo vaše telefónne systémy. Napríklad môžete oneskoriť prenos veľkých dokumentov na neskorší čas, keď sieť nie je tak preťažená.
Ako vidíte, všetky komponenty QoS spolupracujú na zabezpečení toho, aby hlasový prenos nebol nepriaznivo ovplyvnený problémami so sieťou. Môžete označiť jednotlivé pakety tak, aby mali vyššiu prioritu. Môžete určovať celkové dopravné toky, aby ste znížili preťaženie v kľúčových prekážkach. Môžete spravovať hlasový prenos a dať mu prioritné poradie pred všetkými ostatnými typmi prenosu. Všetky tieto opatrenia pomáhajú zaistiť vysoko kvalitný zvuk a menej prerušených spojení. Každá organizácia s VoIP by mala nastaviť QoS a pravidelne ho prehodnocovať, aby sa minimalizovali potenciálne problémy.