Čo je BLF a ako funguje?
Blog > Článok
Jednou z najdôležitejších funkcií VoIP je schopnosť ukazovať prítomnosť ostatným účastníkom siete – táto funkcia sa nazýva BLF. V podnikovom kontexte sú informácie o prítomnosti mocným nástrojom, ktorý umožňuje zamestnancom prenášať hovory medzi oddeleniami/skupinami bez prerušenia prebiehajúcich hlasových hovorov. Taktiež umožňuje vedieť, kedy sú kolegovia alebo šéfovia zaneprázdnení.
Čo je to Busy Lamp Field (BLF)?
Informácie o prítomnosti sa zobrazujú používateľom pomocou špeciálnych tlačidiel na IP telefónoch s názvom Busy Lamp Fields. Nie všetky telefóny majú tieto tlačidlá, takže organizácia sa musí rozhodnúť, či je táto funkcia pre nich dôležitá pred zakúpením vhodného hardvéru.
Hoci sa presná farebná schéma líši medzi rôznymi výrobcami OEM, vo všeobecnosti sa zelená, červená a oranžová značka používajú na označenie dostupnosti, obsadenosti a stavov chýb.
Ako to funguje?
Telefóny, ktoré podporujú službu BLF, musia byť nakonfigurované predtým, ako budú môcť zobraziť informácie o prítomnosti. Zvyčajne sa nastavujú cez rozhranie pre správu, ktoré sa nachádza na paneli online.
Po nakonfigurovaní telefón odošle požiadavku na IP PBX, aby sa informoval o stave klapky v konkrétnom zozname zdrojov. Server autentifikuje predplatiteľa (telefón, ktorý odosiela požiadavku) a začne monitorovať klapku.
IP PBX odošle správu SIP oznamujúcu telefónu aktuálny stav klapky, ktorý musí prístroj potvrdiť. Odvtedy bude server monitorovať zoznam požadovaných klapiek a posielať správy, keď sa stav zmení.
Na základe pravidiel firmy môže byť BLF obmedzená na projektové tímy, jednotlivé oddelenia alebo konkrétne miesta. Jednotliví členovia sa tiež môžu vzdať vysielania informácií o prítomnosti, ak na to majú oprávnenie.
Ako je to užitočné?
Informácie o prítomnosti, ako je ilustrované v BLF, sú v mnohých okolnostiach veľmi cenné. Napríklad BLF na telefóne sekretárky môže byť nakonfigurované tak, aby sa zobrazovali údaje o prítomnosti linky šéfa.
To umožní sekretárke vedieť (bez požiadania alebo potvrdenia), že je šéf zaneprázdnený pre iný hovor, či podržať aktuálneho volajúceho na linke.
Informácie o prítomnosti môžu tiež byť užitočné pre tímy pracujúce na konkrétnych projektoch. Supervízory môžu monitorovať linky členov tímu a naopak, aby sa každý udržiaval v aktuálnom stave.
Ďalej zabezpečuje, že externí volajúci (dodávatelia, partneri alebo zákazníci) nemusia čakať pre iný hovor, ktorý vznikol interne (zvyčajne od supervízorov, kolegov atď.).
Ďalšie využitie BLF je pre call centrá a zákaznícke podporné skupiny. Zamestnanci môžu vedieť, kedy sú ich kolegovia k dispozícii, aby zdvihli hovor pre podporu. Taktiež jednoducho zistia, či je supervízor zaneprázdnený alebo môže hovoriť s iným zákazníkom.
BLF môže byť tiež nakonfigurovaný tak, aby ostatní zamestnanci mohli zdvihnúť hovory určené pre konkrétnu klapku v prípade, že kolega/kolegyňa nemôže odpovedať.
Ako vidíte, informácie o prítomnosti sú jednoduchým konceptom, ktorý poskytuje komplexné informácie, ktoré môžu byť neuveriteľne mocné v rôznych kontextoch. Keďže viac organizácií integruje VoIP do zjednotených komunikačných systémov, údaje o prítomnosti budú aj naďalej zohrávať ústrednú úlohu.